Pojďme si vyprávět příběh jedné téměř zapomenuté a zaniklé kaple. Zničených kostelů v našem šumavském kraji bylo až až. Pro nás všechny je to většinou minulost, kterou již neovlivníme. Ale tento příběh se odehrává tady a teď. Kaple stojí u tzv. Brantelhofu - Brantlova dvora nad Vimperkem. Očekává svůj osud, který je v našich rukách. Snad nebude následovat jako další zničený kostel po kostele sv. Martina na Novém Světě, po kostele sv. Anny v Českých Žlebech jen proto, že její stav je "neuspokojivý" a statika porušena.

Kaple vznikla nejspíše počátkem 19. století. Nasvědčují tomu ploché lizény a segmentové klenby oken. Trámoví krovu je, zdá se, zachované. Střecha kapli chrání. Odmyslíme-li si křížek našišato, okna zatlučená prkny a čurbes okolo kaple, mějme naději na obrodu tohoto půvabného místa, které se může stát součástí vycházkového okruhu okolo našeho města - Vimperka.

Mirka Fridrichová Kunešová, naše členka, povede snahu o obnovu této kapličky. Jak píše, kaplička by se mohla stát součástí vycházkového okruhu kolem Vimperka. Na obou věcech budeme pracovat. :)

Další texty Mirky Fridrichové Kunešové na téma Kaplička na Brantlově dvoře a její obnova přineseme v nejbližších dnech.
Foto: Radek David

Telefon
+420 775 559 989
Adresa
Vimpersko z.s.
Hrabice 53
385 01 Vimperk
Bankovní spojení
115-4617500257/0100
05906334